Сто років тому, під час чергової окупації України – цього разу більшовицькою владою, було створено міф про індустріальний радянський Донбас. Нібито саме «червоний режим» із нічого підняв занедбаний регіон та зробив промисловим центром срср. Але перші великі заводи, шахти, промислові містечка з’явилися саме завдяки підприємцям із Німеччини, Бельгії, Франції, Англії та інших країн Європи.
Як же все було насправді?
У XVIII столітті російська імперія знищила Гетьманщину та Кримський престол, а також започаткувала колонізацію сходу України, запросивши туди німців. Так там виникли іноземні колонії.
У XIX столітті імперія вирішила заохотити іноземні інвестиції та запровадила монетарну політику, а закордонні підприємці доєдналися до своїх компатріотів, що вже проживали на територіях Донеччини та Луганщини.
Станом на початок XX століття у Катеринославській губернії проживало 80 тисяч німців, 50 тисяч греків, 15 тисяч поляків, 5 тисяч турків, приблизно тисяча французів та пів тисячі британців. Ця губернія простягалася від Кривого Рога до Луганська, від Дніпра до Маріуполя.
Донецьк – європейській слід
На початку XX століття Юзівка була жвавим поселенням. Майбутній центр промислового Донбасу заклав 1869 року валлійський підприємець-новатор Джон Юз.
На момент заснування населяло Юзівку 164 людини. А в 1907-му – 32 тисячі осіб.
Містечко у той час вважалося глибокою провінцією. Імперська влада категорично відмовлялася визнати Юзівку містом аж до 1917 року.
Юз створив «Новоросійське товариство кам'яновугільного, залізного та рейкового виробництв», яке на початку XX століття стає лідером із виплавки сталі в російській імперії. Сюди на престижну та високооплачувану роботу інженерами та майстрами їхали сотні валлійців, англійців, французів, бельгійців та німців.
Крім заводу у місті також працювали чотири шахти. Таким чином, створилося два великих прошарки населення – шахтарі та робітники заводу.
Промисловість Юзівки була створена англійськими поселенцями, яку більшовики «націоналізували» та модернізували. Валлійці електрифікували селище, проклали залізницю, що з'єднала підприємства Юза із Харковом та Курськом, і звели заводи.
За матеріалами Донецької ОВА.
Хочете першими знати про зміни та оновлення в законодавстві?
Хочете з перших уст дізнаватися про роботу Верховної Ради та окремих депутатів?
Підписуйтеся на
фейсбук-сторінку «Голосу України»,
де ми розміщуємо найактуальнішу офіційну інформацію.